skip to Main Content

ny sekretariatsleder ansat

Dansk Cricket har ansat den 47-årige Ole Roland, Glostrup som ny sekretariatsleder. Ole er velkendt i cricketkredse. Han var formand for Glostrup Cricket Club i 16 år og har siden han gik af i 2002 varetaget en række forskellige opgaver i klubben fra at være formand og praktisk leder af klubbens bankospil til her i sommer at arrangere klubbens tur til Sydspanien for 55 personer. Ole er uddannet lærer og har siden starten af 80’erne været ansat på Nordvangskolen i Glostrup. “Vi glæder os over, at kunne ansætte Ole Roland til at varetage de mange opgaver, der skal løses af forbundets sekretariat. Ole har stor erfaring med at kunne administrere og er vant til at have mange bolde i luften – og gribe dem alle. Vi glæder os til at Roland starter i jobbet d. 1. august. Indtil da vil sekretariatet blive passet af vikaren Torsten Ørhøj. Tillykke til Ole og til dansk cricket!” Claus B.S. Hansen Formand

Back To Top