skip to Main Content

ISHØJ SLÅR TIL IGEN

Ishøjs cricketspillere ser ud til at få et stort indendørsår.

I december vandt klubbens juniorer Svanholms indendørsstævne og i weekenden vandt klubbens drenge Ishøjs eget drengestævne i nye lækre omgivelser i Ishøjs Fritids- og Idrætscenter, der virkelig er blevet shinet op med en tredie hal og nyt indbydende omklædnings- og cafeteriaområde.
Ishøjs drenge var aldeles overlegne. Først vandt holdet pulje I foran Svanholm II, Albertslund og Køge lørdag og søndag vandt holdet finalen over Svanholm, der havde vundet pulje II, der yderligere havde deltagelse af Ishøj II, AB og KB.
Finalen blev en spædningsforladt atmosfære. Ishøjs markspil var alt for præcist til at Svanholm kunne lykkes med deres løb. Tre mand blev løbet ud under totalen på omkring 50 – og det var ingen sag for Ishøj at batte over på omkring halvdelen af overne.
Ishøjs organisator Asmat Ullah var glad for tilslutningen. Han kunne ikke huske, at der tidligere havde været 8 hold med ved denne traditionelle nytårsturnering. Det lover godt for cricket, sagde han.

Back To Top